Umělecké dílo: Potěšení, investice nebo obojí ? (1.část)

Vyrůstala jsem od dětství obklopena reprodukcemi impresionistů – sice pěkně zarámovanými, ale přece jen reprodukcemi. Sklo se různě lesklo a rušilo dojem – a na všech reprodukcích mi vadila plošnost a chyběl plastický půvab tahů štětcem.

Vlastnit originál je pro většinu smrtelníků nedostupné vzhledem k závratně stoupajícím cenám v desítkách, dnes už i stovkách milionech dolarů. V poslední době jsem zjistila, že existuje možnost, jak zpřístupnit díla slavných malířů široké veřejnosti v podobě kvalitních reprodukcí ručně malovaných opravdovými umělci. Tito umělci používají špičkové barvy a plátna a jejich technika spočívá v čistě ruční práci od skicy tužkou po nanášení tří vrstev barev, přičemž každá vrstva musí 3 dny schnout. Rozdíl mezi originálem (za několik desítek milionů dolarů) a takovouto reprodukcí (od 2 000 do 10 000 Kč) je často patrný pouze zkušenému oku odborníka, avšak vám bude přinášet podobné potěšení, i když ne podobnou investici. Vaše investice do našich reprodukcí bude spočívat v tom, že podobné a často i méně kvalitní reprodukce, vyráběné pomocí moderní technologie, což je kritiky považováno za méně hodnotné, vám nabídnou naši nejbližší sousedé nebo vzdálení Američané za pěti až desetinásobnou cenu.

Naše reprodukce se budou prodávat od 2 000 do 5 000 českých korun (podle velikosti obrazu), pouze staří mistři - kteří jsou mnohem pracnější, než např. moji oblíbení impresio-nisté - jsou přibližně dvakrát dražší. V západních zemích, včetně zemí EU a USA, jsou umělecká díla běžně odpočitatelná z daní, což prospívá jak umělcům, tak podnikům, institucím a peněžním fondům.

V současné době, kdy úroky v bankách jsou naprosto zanedbatelné, je investice do uměleckých děl velmi výhodná. Daňově odpočitatelná investice do vybavení pracoviště se každým rokem valem znehodnocuje, zatímco prozíravá investice do pečlivě vybraných děl současných světových výtvarníků se vám může několikanásobně zhodnotit a to i v nedaleké budoucnosti.

V České republice se v současné době organizuje lobby, které má za úkol lobovat poslance za změnu zákona o odpočítání nákladů za umělecká díla z daní. Doufám, že vy, čtenáři podnikatelé, se připojíte k této zajímavé akci.

V příštím čísle budeme hovořit o skutečně výnosných investicích do vybraných originálů současných umělců, jejichž díla jsou ještě finančně dostupná, ale existují předpoklady, že se vám tyto náklady v dohledné době zúročí.

Naše firma Belingua se „proklikala“ doslova desítkami tisíc obrazů a vybrala z nich několik stovek uspořádaných pro váš snadný výběr do kategorií podle umělců, témat i cen.

V současné době si necháváme dělat webové stránky pro naši galerii vybraných děl on-line, což vám ušetří drahocenný čas a v neposlední řadě i vaše oči.